Przegląd nietypowych zwyczajów noworocznych

Sylwester kojarzy nam się przede wszystkim z czasem zabawy, nie powinniśmy jednak zapominać i o tym, że towarzyszy mu przynajmniej kilka dziwnych przesądów, które powinny zapewnić nam w nowym roku szczęście i dobrobyt. Niektóre są co najmniej dziwne, skoro jednak mają nam pomóc w zyskaniu gwarancji sukcesu, dlaczego nie zapoznać się z nimi? W Hiszpanii sylwester obchodzony jest w gronie rodziny i przyjaciół, nie przeszkadza to jednak biesiadnikom w pojawieniu się o północy na głównym placu miasta. Obecność w takim miejscu jest zresztą uzasadniona, tradycja nakazuje bowiem, aby w rytm uderzeń zegara zjeść dwanaście winogron. Co ciekawe, godne witanie nowego roku wymaga pewnych zdolności akrobatycznych, zaleca się bowiem, aby czynność ta odbywała się wówczas, gdy stoimy na lewej nodze. Nie bez przyczyny – wszak prawą powinniśmy wejść w nowy rok. Zwyczaj może zaskakiwać, okazuje się jednak, że ma uzasadnienie historyczne, plantatorzy winogron wprowadzili go bowiem już na początku dwudziestego wieku chcąc zwiększyć prawdopodobieństwo udanych zbiorów.

zwyczaje sylwestroweZjedzenie owoców zgodnie z uderzeniami zegara nie jest zadaniem prostym, sprzedawcy starają się więc podnieść szanse swoich rodaków na dobrobyt w kolejnym roku. Im mniej czasu pozostaje do sylwestra, tym częściej w sklepach pojawiają się winogrona pakowane po dwanaście pozbawione nie tylko pestek, ale również skórki. Dzięki temu można mieć pewność, że zadanie będzie odrobinę łatwiejsze. Jeśli chcemy powitać nowy rok nietypowo, powinniśmy udać się do Salamanki, okazuje się bowiem, że tu obchody zaczynają się już 15 grudnia. W dużej mierze wynika to z charakteru miasta, Salamanka jest bowiem ośrodkiem uniwersyteckim, w którym życie zamiera w okolicach świąt, gdy żacy powracają do rodzinnych miast. Skoro więc studencka brać nie może świętować wspólnie ostatniego dnia roku, organizuje powitanie odpowiednio wcześniej. Na głównym placu miasta biją wtedy dzwony i wszyscy cieszą się, że nadchodzi nowe. A jak zapewnić sobie w Hiszpanii pomyślność finansową w kolejnym roku? Jeśli wierzyć tutejszym zwyczajom, pomóc może nam nie tylko znajomość ekonomii, ale również złoty pierścionek lub kolczyk wrzucony do kieliszka z noworocznym szampanem! Ciekawe pomysły na zapewnienie sobie pomyślności w nowym roku mają również Brazylijczycy, którzy znani są między innymi z tego, że witają go ubrani na biało, co gwarantuje nie tylko szczęście osobiste, ale i pokój. Taki cel ma też składanie ofiary bogini morza znanej jako Yemanja, dzień przed sylwestrem na wszystkich brazylijskich plażach pojawiają się więc łodzie z podarunkami dla niej. Popularne są też specjalne tańce candomble, gorąca muzyka towarzyszy zresztą wszystkim Brazylijczykom witającym nowy rok. Jeśli chcemy powitać nowy rok na włoski sposób, nie zapomnijmy o czerwonej bieliźnie. Przynosi szczęście, panie mogą zaś liczyć i na to, że zapewni im ona zamążpójście. Włosi zwracają też uwagę na to, kim jest pierwsza osoba spotkana w nowym roku, najlepiej przy tym, aby była ona przeciwnej płci.

O zajazdkrapkowice.pl:

Jeżeli organizujesz wyjazd sylwestrowy lub takiego szukasz - zapraszamy do lektury! Na naszym portalu znajdziesz wiele rad jak sprawić, by sylwester był jeszcze bardziej wyjątkowy. Dodatkowo, znajdziesz u nas wiele rad dotyczących sylwestrowych kreacji dla każdego!

Shooting range Krakow

Kontakt

ul. Basztowa 21, 47-300 Krapkowice

512-008-112

kontakt@zajazdkrapkowice.pl

Galeria